JOURNAL PUBLICATION DETAILS

R&D ACTIVITIES DETAILS

2015-2016 Activities

S.No
Workshop/Staff Development Program/ Seminar
Date and Venue
(Chief Guest)/ other associated institution / industry Details
1.
Main Frame development & Administration 29/08/2015 & Auditorium
Mr.G.Giridharan, Main Frame Specialist IBM

2014-2015 Activities

S.No
Workshop/Staff Development Program/ Seminar
Date and Venue
(Chief Guest)/ other associated institution / industry Details
1.
Ecclesia 17/03/2015 & Auditorium
Mr.S.Sabarinath, Project Manager, Fortronichs Pvt ltd

2013-2014 Activities

S.No
Workshop/Staff Development Program/ Seminar
Date and Venue
(Chief Guest)/ other associated institution / industry Details
1.
Work Shop on Matlab & Simulink 27,28/2/2013 & 01/03/2013
& Auditorium
Mr.S.Srinivas, Direct of Solip Sys labs, India Private Ltd.
2.
Workshop on Industrial Automations Using PLC,AGIIT 03-03-2014 & Auditorium
Mr.N.Gnanodayan, Application Manager
Mr.R.Vignesh, Application Manager
3.
Workshop on Robotics, Autobotz AVR 06,o7/03/2014 & Auditorium
Technophilia Team
4.
Workshop on PCB Design in ORCAD 10-03-2014 & Auditorium
Mr.S.Sabarinath, Project Manager
5.
Ecclesia 18-03-2014 & Auditorium
Mr.S.Vishnupriyan AP/GTEC

2012-2013 Activities

S.No
Workshop/Staff Development Program/ Seminar
Date and Venue
(Chief Guest)/ other associated institution / industry Details
1.
Ecclesia 02/03/2013 & Auditorium
Mr.S.Rangarajan Dgm/EC&I Bhel, Ranipet

INDUSTRIAL VISIT

S.No.
Year
Batch
Name and Address of the Industry
Date of Visit
1.
IV YEAR
2009-2013 All India Radio(AIR),Coimbatore
20.9.13
3.
III YEAR
2011-2015
PrasarBharati, (Broadcasting Corpn. Of India),AIR-Ooty
30.9.13
4.
IV YEAR
2011 2015
Chips Software Systems, kochi
30.08.14

STUDENTS CO-CURRICULAR ACTIVITES (Outside PEC)

S.No.
Year
Academic Year
Name
Name of Competition
Prizes Won, If any
1.
Third Year 2012-2016 Aruna.C Paper presentation Participated
2.
Final Year 2012-2016 Lavanya.R Paper presentation Participated
3.
Final Year 2012-2016 Meena.G Paper Presentation Participated
4.
Final Year 2011-2015 Ezhilarasi.A Paper Presentation Participated
5
Third Year 2011-2015 Balaanandhi.p Workshop
On Robotics
Participated
6
Third Year 2011-2015 Sheela.s Workshop
On Robotics
Participated
7
Third Year 2011-2015 Bhuvaneshwari.R Workshop
On Robotics
Participated
8
Third Year 2011 - 2015 Aravind.M Workshop
On Robotics
Participated
9
Third Year 2011 -2015 Ezhilarasi.A Workshop
On Robotics
Participated
10
Final Year 2011 - 2015 Ezhilarasi.A Workshop on web design Participated

STUDENTS EXTRA-CURRICULAR EVENTS

S.No.
Year
Batch
Student Name
Name of Competition
Prizes Won, If any
1 Final Year 2011 To 2015 S.Udhayakumar Kabadi [zone-6] Third
2 Third Year 2012 To 2016 R.Rajacholan Kabad i[zone-6] Third
3 Third Year 2012 To 2016 M.C.Vikram Kabadi [zone-6] Fourth
4 Third Year 2012 To 2016 S.Gopi Kabadi [zone-6] Fourth
5 Third Year 2012 To 2016 M.Ganavel Kho,Kho [zone-6] Fourth
6 Third Year 2012 To 2016 K.Parthiban Kho,Kho [zone-6] Fourth
7 Final Year 2011 To 2015 S.Kapildev Batminton [zone-6] Participated
8 Final Year 2011 To 2015 S.Deendhayalan Football [zone-6] Participated
9 Final Year 2011 To 2015 G.Basker Football [zone-6] Participated
10 Final Year 2011 To 2015 M.Sakthivel Football [zone-6] Participated
11 Second Year 2013 To 2017 Jalagandeeshwaran.S Basketball [zone-6] Participated
12 Second Year 2013 To 2017 Meiyalahan.M Basketball [zone-6] Participated
13 Second Year 2013 To 2017 Sridharan.R.S Basketball [zone-6] Participated
14 Second Year 2013 To 2017 Janani.M Basketball[zone-6] Participated
15 Second Year 2013 To 2017 Dhanusha.S Basketball [zone-6] Participated
16 Second Year 2013 To 2017 Mathuram.P Basketball [zone-6] Participated
17 Second Year 2013 To 2017 priyanga Basketball [zone-6] Participated
18 Second Year 2013 To 2017 pavithra Basketball [zone-6] Participated
19 Third Year 2012 To 2016 Esaikkuyil.T.E Basketball [zone-6] Participated
20 Second Year 2013 To 2017 Suganya.S Batminton [zone-6] Participated

HAND BOOK R-2008
HAND BOOK R-2013