CONFERENCE/WORKSHOP / STAFF DEVELOPMENT PROGRAM /SEMINAR CONDUCTED DETAILS

S.No
Workshop/Staff Development Program/ Seminar
Date and Venue
(Chief Guest)/ other associated institution / industry Details
1.
NATIONAL LEVEL TECHNICAL SYMPOSIUM -ITECHXPO ‘13’ 20th Feb, 13,College Auditorium Dr.P.Natarajan.,Ph.D,Principal, PEC.
2.
National Level One Day Workshop – “National Ethical hacking & Information Privacy” 14th Aug 2013,College Auditorium Mr.S.Vadivel Software Engineer OneYes technolog,Chennai.
3.
One Day Workshop – ”Android Application Development” 28th Sep 2013,College Auditorium. Mr. Rajesh Vijayakumar Software Engineer MobsandGeeks Technology.
4.
Technical Communication & Writing 27th Sep 2014,College Auditorium Mr.A.Stephen Novell Software India (p) Ltd,Bangalore
5.
Workshop on Career Development 28/03/2015 & Auditorium Mr.Sofia Caroline, Mr.Ilavarasan subramani, Mr.Premnath
Accenture, Bangalore.
6.
National conference RIMETA2015 26/03/2015 & Auditorium Prof.ChellaTtamilan, Arunai Engineering College.
7.
Guest lecture 06/04/2015& Auditorium Dr.Asha Srinivasan,
Post Doctoral Fellow, Canada.
8.
Seminar on Big Data 11/10/2015 & Auditorium Mr. Somu Shanmugavel, Cloud Admin an
Technical Team Head EMC2.

INDUSTRIAL VISIT

S.No.
Year
Batch
Name and Address of the Industry
Date of Visit
1.
Final Year
2013-14
Chip Soft Solutions, Kochi.
08/08/2013
2.
Third Year
2013-14
Chip Soft Solutions, Kochi.
16/08/2013
3.
Final Year
2014-15
Chip Soft Solutions, Kochi.
16/08/2014
4.
Third Year
2015-16
Chip Soft Solutions, Kochi.
14/08/2015
5.
Final Year
2016-17
EMC,coimbatore
19/08/2016

STUDENTS CO-CURRICULAR ACTIVITES (Outside PEC)

S.No.
Year
Batch
Name
Name of Competition
Prizes Won, If any
1.
Final Year 2010-14 G.Geetha TEKBLAZE’11 National Level Technical Symposium,Bharathidasan Engineering Participated
2.
Final Year 2010-14 K.Saravana Kumar,P.Jim ECLECTIC-2011,[Treasure],[Quiz],T.J.S Engineering College,Chennai Participated
3.
Final Year 2010-14 G.Geetha,M.Ghaziya Mehvish INFORMATICA ’12 National Level Workshop on Recent trends in Information Technology Participated
4.
Final Year 2010-14 B.Lavanya,J.Ishwarya,Bhaghyalakshmi GLITZ’12 National Level Symposium,Podhigai College of Engineering & Technology , Tirupattur Participated
5.
Final Year 2010-14 M.Ghaziya Mehvish One-Day National Seminar On Language & Literature,Mazharul Uloom Arts & Science College, Ambur Participated
6.
Third Year 2012-2016 S.Soniya Elite2k12 National level Technical Symposium [Quiz],Sri Nandhanam College of Engineering & Technology, Tirupattur. Third
7.
Final Year 2010-14 D.Thalapathi Elite2k12 National level Technical Symposium[Quiz],Sri Nandhanam College of Engineering & Technology, Tirupattur Second
8.
Third Year 2010-14 D.Thalapathi Elite2k12 National level Technical Symposium[2D-Design],Sri Nandhanam College of Engineering & Technology, Tirupattur First
9.
Third Year 2010-14 R.R.Arun Prasath,K.Saravana Kumar Inter Collegiate Fest ‘12,Islamiah College, Vaniyambadi Participated
10.
Third Year 2010-14 R.Arun Prasath,K.Saravana Kumar “Elite2k12 National level Technical Symposium[Hid-D-Elite], [E-QUIZ],Sri Nandhanam College of Engineering & Technology, Tirupattur. Third
11.
Third Year 2010-14 M.S.Prabhu Exebit ‘2012 One- Day Workshop,IIT Madras Cloud Computing & Virtualization. Participated
12.
Third Year 2010-14 M.S.Prabhu Exebit ‘2012 One-Day Workshop,IIT Madras Phython Workshop Participated
13.
second Year 2010-2014 K.Saravana Kumar Cybertron’12 National Level Technical Symposium[Gaming],Kingston Engineering College, Vellore Participated
14.
Second Year 2010-14 K.Saravana Kumar Medical Camps/Polio Plus Fund Raising Programme,Rotary club of Vaniyambadi Participated
15.
Third Year 2011-15 N.Kothai,Madhumitha NPTEL Programme,Data Structures & Algorithms,IIT Madras Participated
16.
Third Year 2011-15 Tameena Konain V.B Two day workshop on “Android Application Development”,VIT University, Vellore Participated
17.
Third Year 2011-15 Zarnain Kouser.K Two day workshop on “Studio 2 stage”,VIT University, Vellore Participated
18.
Third Year 2011-15 Kavitha R,Kothai N,Nazira S,Subbulakshmi M,Swathika H “Two day workshop on “Android Application Development – Phone gap”,Sacred Heart College, Tirupattur Participated
19.
Third Year 2011-15 Kothai N,Pavithra A,Priyanka R,Gayathri Technical Symposium,Ganadipathy Tulsi's Jain Engineering College, Vellore Participated
20.
Third Year 2011-15 D.Divya PAPER PRESENTATION,Based on Green Computing / Er.Perumal Manimekalai College of Engineering, Hosur Participated
21.
Third Year 2011-15 Hariharan S.K PAPER PRESENTATION,Innovative Business Plan Competition/ Thanthai Periyar Institute of Technology,Vellore Participated

STUDENTS EXTRA-CURRICULAR EVENTS

S.No.
Year
Batch
Reg.Number
Name of Competition
Prizes Won, If any
1.

Second year

2013-2017

Dhi lip and Santhosh

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

2.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Volley ball
Tournament, MJJC College of
Engi neering,Kancheepur am.

Participated

3.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

4.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated and won prize, got 6
place i n state level Badminton
tournament , PSNA College of Engineering,
Dindi gul. 

Winner

5.

Final Year

2011-15

Vinitha and  Vijaya

Partici pated and won third prize in
Volley ball tour nament ,
Arunai College of Engi neering,
Tiruvannamal ai. 

Third Place

6.

Third Year

2012-16

B.Divya

Partici pated and won first prize in
Bal l Badminton tournament  at Zonal level.

First Place

7.
Final Year 2014-15 J.Vinitha Badminton
winner
8.
First Year 2014-15 Sm.Sangeetha Badminton
winner
9.
First Year 2014-15 R.Ramya Badminton
winner
10.
First Year 2014-15 S.Gracwlin Vincy Badminton
winner
11.
First Year 2014-15 K.Haritha Badminton
winner
12.
First Year 2014-15 S.Neha Nausheen Badminton
winner
13.
First Year 2014-15 D.Jayalakshmi Badminton
winner
14.
Third Year 2014-15 H.Arfa Mariyam Carrom
winner
15.
Third Year 2014-15 A.Priyanka Carrom
winner
16.
Third Year 2014-15 P.Saranya Carrom
winner
17.
Third Year 2014-15 V.Sudharshini Carrom
winner
18.
Final Year 2014-15 A.Vijaya Throw ball
Runner
19.
Second Year 2014-15 S.Nivedha Throw ball
Runner
20.
Third Year 2014-15 M.Bhuvaneshwari Throw ball
Runner
21.
Second Year 2014-15 K.Suganthi Throw ball
Runner
22.
Third Year 2014-15 A.Gunamathi Throw ball
Runner
23.
Third Year 2014-15 V.Bhuvaneshwari Throw ball
Runner
24.
Second Year 2014-15 S.Suriyalalitha Throw ball
Runner
25.
Third Year 2014-15 J.Snega Throw ball
Runner
26.
Second Year 2014-15 D.Priyadharshine Throw ball
Runner
27.
First Year-ME 2014-15 J.Banumathi Throw ball
Runner
28.
Second Year 2014-15 E.Jayanthi Throw ball
Runner
29.
Second Year 2014-15 S.Helanhepsibha Throw ball
Runner