ACHEIVEMENTS 

Department of Physical Education

ANNA UNIVERSITY ZONAL COMPETITIONS FROM 2003 - 2015


S.NO

ANNA UNIVERSITY ZONAL SPORTS

MEN/WOMEN

YEAR

GAME

PRIZE

1

Anna University Zonal Sports

Rolling Trophy

2003

Table tennis

Winner

2

Anna University Zonal Sports

Rolling Trophy

2003

Athletics

Winner

3

Anna University Zonal Sports

Rolling Trophy

2003

Volley ball

Winner

4

Anna University Zonal Sports     

Women

2004

 Badminton

Winners

5

Anna University Zonal Sports

Men

2004

Badminton

Runner

6

Anna University Zonal Sports

Women

2004

Volley ball

Runner

7

Anna University Zonal Sports

Women

2005-06

Badminton

Winners

8

Anna University Zonal Sports

Women

2005-06

Table tennis

Winners

9

Anna University Zonal Sports

Women

2005-06

Volley ball

Winners

10

Anna University Zonal Sports

Women

2005-06

Ball badminton

Runner

11

Anna University Zonal Sports

Men

2005-06

Badminton

Runner

12

Anna University Zonal Sports     

Women

2006-07

Ball badminton

Runner

13

Anna University Zonal Sports

Women

2006-07

Table tennis

Runner

14

Anna University Zonal Sports     

Men

2006-07

Badminton

Winners

15

Anna University Zonal Sports

Women

2012

Chess

Runners

16

Anna University Zonal Sports

Men

2012

Volleyball

Winners

17

Anna University Zonal Sports

Men

2012

Badminton

Winners

18

Anna University Zonal Sports

Men

2013

Badminton

Winners

19

Anna University Zonal Sports

Women

2013

Ball badminton

Winners

20

Anna University Zonal Sports

Women

2014-15

Ball badminton

Winners

21

Anna University Zonal Sports

Men

2014-15

Badminton

Winners

           

Extramural

S.NO

ANNA UNIVERSITY ZONAL SPORTS

MEN/WOMEN

YEAR

GAME

PRIZE

1

Jaycee week tournament for college- Vellore

MEN &WOMEN

2011

Rolling Trophy

Winner

2

SA Trophy

Men

2014

Kabaddi

4th place

3

Abdul Hakeem college

Men

2004

Volley ball

Winner

           

Intramurals

S.NO

ANNA UNIVERSITY ZONAL SPORTS

MEN/WOMEN

YEAR

GAME

PRIZE

4

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Carrom(31)

Winner

5

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Carrom(31)

Winner

6

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Volleyball (38)

Winner

7

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Volleyball (34)

Winner

8

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Tennikoit(32)

Winner

9

Priyadarshini Enginnering college

MEN &WOMEN

Table tennis(35)

Winner


Departmentwise Acheivements
DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING

S.NO.

DATE

ACADEMIC YEAR

STUDENT NAME

NAME OF COMPETITION

PRIZES WON, IF ANY

1.

6-9-2014 to 9-9-2014

2014-2015

V.Abdur Rahman Shuaib

Badminton-VIT University

Participated

2.

6-9-2014 to 9-9-2014

2014-2015

G.Rajesh.

Badminton-VIT University

Participated

3.

6-9-2014 to 9-9-2014

2014-2015

G.Manjunathan

Badminton-VIT University

Participated

4.

6-9-2014 to 9-9-2014

2014-2015

V.Abdur Rahman Shuaib

Badminton-VIT University

Winner

5.

26-9-13

2011-15

M.Thiruloganathan

Badminton (Zonal)-C.Abdul Hakeem College of engineering & Technology.

First Place

6.

26-9-13

2012-16

B.Divya

Partici pated and won first prize in
Bal l Badminton tournament  at Zonal leve

First Place

           
DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND ENGINEERING

S.NO.

DATE

ACADEMIC YEAR

STUDENT NAME

NAME OF COMPETITION

PRIZES WON, IF ANY

1.

Second year

2013-2017

Dhi lip and Santhosh

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

2.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Volley ball
Tournament, MJJC College of
Engi neering,Kancheepur am.

Participated

3.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

4.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated and won prize, got 6
place i n state level Badminton
tournament , PSNA College of Engineering,
Dindi gul. 

Winner

5.

Final Year

2011-15

Vinitha and  Vijaya

Partici pated and won third prize in
Volley ball tour nament ,
Arunai College of Engi neering,
Tiruvannamal ai. 

Third Place

6.

Third Year

2012-16

B.Divya

Partici pated and won first prize in
Bal l Badminton tournament  at Zonal level.

First Place

7.

Final Year

2014-15

J.Vinitha

Badminton

winner

8.

First Year

2014-15

Sm.Sangeetha

Badminton

winner

9.

First Year

2014-15

R.Ramya

Badminton

winner

10.

First Year

2014-15

S.Gracwlin Vincy

Badminton

winner

11.

First Year

2014-15

K.Haritha

Badminton

winner

12.

First Year

2014-15

S.Neha Nausheen

Badminton

winner

13.

First Year

2014-15

D.Jayalakshmi

Badminton

winner

14.

Third Year

2014-15

H.Arfa Mariyam

Carrom

winner

15.

Third Year

2014-15

A.Priyanka

Carrom

winner

16.

Third Year

2014-15

P.Saranya

Carrom

winner

17.

Third Year

2014-15

V.Sudharshini

Carrom

winner

18.

Final Year

2014-15

A.Vijaya

Throw ball

Runner

19.

Second Year

2014-15

S.Nivedha

Throw ball

Runner

20.

Third Year

2014-15

M.Bhuvaneshwari

Throw ball

Runner

21.

Second Year

2014-15

K.Suganthi

Throw ball

Runner

22.

Third Year

2014-15

A.Gunamathi

Throw ball

Runner

23.

Third Year

2014-15

V.Bhuvaneshwari

Throw ball

Runner

24.

Second Year

2014-15

S.Suriyalalitha

Throw ball

Runner

25.

Third Year

2014-15

J.Snega

Throw ball

Runner

26.

Second Year

2014-15

D.Priyadharshine

Throw ball

Runner

27.

First Year-ME

2014-15

J.Banumathi

Throw ball

Runner

28.

Second Year

2014-15

E.Jayanthi

Throw ball

Runner

29.

Second Year

2014-15

S.Helanhepsibha

Throw ball

Runner

           
DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING

S.NO.

DATE

ACADEMIC YEAR

STUDENT NAME

NAME OF COMPETITION

PRIZES WON, IF ANY

1.

Second year

2013-2017

Dhi lip and Santhosh

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

2.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Volley ball
Tournament, MJJC College of
Engi neering,Kancheepur am.

Participated

3.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated i n Foot bal l
Tournament, C.Abdul Hakeem College of
Engi neering, Melvisharam.

Participated

4.

Second year

2013-2017

R.Dass

Partici pated and won prize, got 6
place i n state level Badminton
tournament , PSNA College of Engineering,
Dindi gul. 

Winner

5.

Final Year

2011-15

Vinitha and  Vijaya

Partici pated and won third prize in
Volley ball tour nament ,
Arunai College of Engi neering,
Tiruvannamal ai. 

Third Place

6.

Third Year

2012-16

B.Divya

Partici pated and won first prize in
Bal l Badminton tournament  at Zonal level.

First Place

7.

Final Year

2014-15

J.Vinitha

Badminton

winner

8.

First Year

2014-15

Sm.Sangeetha

Badminton

winner

9.

First Year

2014-15

R.Ramya

Badminton

winner

10.

First Year

2014-15

S.Gracwlin Vincy

Badminton

winner

11.

First Year

2014-15

K.Haritha

Badminton

winner

12.

First Year

2014-15

S.Neha Nausheen

Badminton

winner

13.

First Year

2014-15

D.Jayalakshmi

Badminton

winner

14.

Third Year

2014-15

H.Arfa Mariyam

Carrom

winner

15.

Third Year

2014-15

A.Priyanka

Carrom

winner

16.

Third Year

2014-15

P.Saranya

Carrom

winner

17.

Third Year

2014-15

V.Sudharshini

Carrom

winner

18.

Final Year

2014-15

A.Vijaya

Throw ball

Runner

19.

Second Year

2014-15

S.Nivedha

Throw ball

Runner

20.

Third Year

2014-15

M.Bhuvaneshwari

Throw ball

Runner

21.

Second Year

2014-15

K.Suganthi

Throw ball

Runner

22.

Third Year

2014-15

A.Gunamathi

Throw ball

Runner

23.

Third Year

2014-15

V.Bhuvaneshwari

Throw ball

Runner

24.

Second Year

2014-15

S.Suriyalalitha

Throw ball

Runner

25.

Third Year

2014-15

J.Snega

Throw ball

Runner

26.

Second Year

2014-15

D.Priyadharshine

Throw ball

Runner

27.

First Year-ME

2014-15

J.Banumathi

Throw ball

Runner

28.

Second Year

2014-15

E.Jayanthi

Throw ball

Runner

29.

Second Year

2014-15

S.Helanhepsibha

Throw ball

Runner